Designed by: | Roberta Williams |
| Lorelei Shannon |
Written by: | Lorelei Shannon |
Directors: | Andy Hoyos |
| Roberta Williams |
| Lorelei Shannon |
Producer: | Mark Seibert |
Art Director: | Andy Hoyos |
Director Of Animation: | Marc Hudgins |
Lead Programmers: | Oliver Brelsford |
| Henry Yu |
Musicians: | Jay Usher |
| Neal Grandstaff |
| Dan Kehler |
| Mark Seibert |
Voice Director: | Lorelei Shannon |
Quality Assurance Lead: | Dan Woolard |
Animation Layout: | Steven Gregory |
| Marc Hudgins |
| Karin Nestor |
| Sherry Wheeler |
| Jason Zayas |
In-House Animation - Chapter 6: | Jason Zayas |
| Alberto Eufrasio |
| Steven Gregory |
| Sherry Wheeler |
In-House Computer Ink & Paint: | Darvin Atkeson |
| Alberto Eufrasio |
| Maria Fruehe |
| Desi Hartman |
| Marc Hudgins |
| Tim Loucks |
| Dana Moody |
| Karin Nestor |
| Frankie Powell |
| Terry Robinson |
| Donovan Skirvin |
| Donald Waller |
| Phy Williams |
| Chris Willis |
| Deanna Yhalkee |
| Jason Zayas |
Background Layout: | Darlou Gams |
| Terry Robinson |
Background Illustration: | Darlou Gams |
| Terry Robinson |
| Dennis Durrell |
| Darrin Fuller |
Background Styling: | Dennis Durrell |
Background Color Keys: | Darlou Gams |
| Terry Robinson |
Character Designs: | Marc Hudgins |
Summer Interns: | Nicole Berg |
| Steven Gregory |
| Kerena Kliefoth |
| Neil Krivoski |
| Tracy Wagner |
3D Inventory Objects: | Jon Bock |
| Donald Waller |
| Rich Powell |
SGI Animation & Effects: | Kim White |
Programmers: | Dave Artis |
| Vana Baker |
| Arijit De |
| Tom Desalvo |
| Carlos Escobar |
| Robert Lindsley |
| Michael Lytton |
| Randy MacNeill |
| Sean Mooney |
| Doug Oldfield |
| Kevin Ray |
| Jerry Shaw |
System Programmers: | Ed Critchlow |
| Dan Foy |
| J. Mark Hood |
| Ken Koch |
| Terry McHenry |
| Larry Scott |
| Chris Smith |
| Greg Tomko-Pavia |
| Mark Wilden |
Additional QA: | Robin Bradley |
| Mike Brosius |
| Joe Carper |
| Roger Clendenning |
| Dave Clingman |
| Judy Crites |
| John Cunney |
| Bill Davis Jr. |
| Lynne S. Dayton |
| Ken Eaton |
| Mike Jones |
| Jon Meek |
| Mike Pickhinke |
| John Ratcliffe |
| Leo Salas |
| Sharon Simmons |
| John Trauger |
| Doug Wheeler |
Movie Sequences Scored by: | Mark Seibert |
| Jay Usher |
Sound Effects & Audio Work: | Rick Spurgeon |
| Kelli Spurgeon |
| Jay Usher |
| Neal Grandstaff |
Voice Casting & Direction: | Lorelei Shannon |
Voice Auditions: | Taylor Korobow |
| Casting Works |
Voices Recorded at: | Fantasy Studios |
Studio Engineer: | Eric Thompson |
Dreams Software Operator: | Dan Kehler |
Animation Houses | |
Anuimation Magic, Inc.: | Chapter 1 & Global Animation |
Animation: | Kostya Biryukov |
| Anton Chizhov |
| Tanya Demidova |
| Ksana Giotova |
| Katya Gorelova |
| Katya Kruglova |
| Ilya Maximov |
| Marina Mikheeva |
| Sasha Naoumova |
| Andrey Pugachev |
| Oksana Romanova |
| Lena Rumyantseva |
| Lena Savik |
| Katya Vassilyeva |
| Alice Vizirova |
| Natasha Yakovieva |
| Masha Yakushina |
| Ira Zheleznova |
Digital Ink & Paint: | Marina Aksenove |
| Oksana Bilan |
| Tanya Fedotova |
| Denis Goroshkov |
| Kristina Kim |
| Alexey Konkin |
| Vera Korolova |
| Tanya Krasavina |
| Alina Kudryashova |
| Sasha Myala |
| Sasha Sakov |
| Olga Sumenko |
| Tanya Tavrueva |
| Ira Yershova |
Technical Assistants: | Denis Ivanov |
| Tanya Smirnova |
| Tanya Shalygina |
| Tom Faiano |
Background Paintings: | Volodya Karnaoukhov |
| Nadya Obedkova |
| Kostya Kossarev |
| Ira Shostik |
Production Management: | Boris Bigouleav |
| Lena Beloborodova |
| Dale Desharone |
| Sasha Makarov |
| Lyuba Nedeorezova |
| Igor Razboff |
| Alexy Yeseyev |
La West Film Production | Chapter 4 & 6 |
Director Of Animation: | Ivan Tomicic |
Animators: | Stjepan Bartolic |
| Zvonimir Cuk |
| Darko Krec |
| Neven Petricic |
| Esad Ribic |
| Goran Sudzuka |
Inbetweening & Cleanup: | Marina Hruskar |
| Damir Jurisic |
| Maja Surjak |
| Vlasta Zubcevic |
Animation Checking: | Esad Ribic |
Scanning: | Bojan Hrabar |
| Nedad Baljak |
| Rikard Blazicko |
| Jadran Zdunic |
Digital Ink & Paint: | Jadranka Brecak |
| Andreas Cogelja |
| Sandra Grgec |
| Marija Ivsic |
| Denis Lepur |
| Sinisa Matijasic |
| Lovorka Ostovic |
| Robert Seruga |
| Suncica Spriovan |
| Tatjana Trgovec |
| Timomir Vlajic |
| Zelko Vlajic |
Dungeon Ink & Paint: | Chapters 2, 3, & 5 |
Animators: | Mike Knobl |
| David E. Rogers |
| Bill Morris |
| John Beam |
| Preston Jones |
| Kellie Dover |
| Chad Frye |
| Stan White |
| Frank Barnhill |
Inbetweeners/Cleanup: | Jason Gammon |
| Kevin E. Davis |
| Jeffrey D. Hayes |
| Tracy J. Blackwell |
Digital Ink & Paint: | Angelique Ruff |
| Paula Stacy |
| Mary Fulton |
| Lisa Ellis |
| David Ellis |
| Lori Pinera |
| Tracy Scruggs |
| Tony Lavendar |
Production Assistants: | Beth A. Hopping |
| Kristi Wood |
| Michael L. Honeycutt, Jr. |
| Shane White |
Thanks: | Beth Hopping |
Animotion | Chapter 5 / Opening & Closing Movies |
Director Of Animation: | Dave Hickock |
Production Supervisor: | Larry Royer |
Creative Supervision: | David Hickock |
| Larry Royer |
| Bob Switalski |
Key Animation: | Larry Royer |
| David Hickock |
| Apryl Knobbe Young |
| David Gilbert |
Assistant Animation: | Jim Burns |
| Mike Feather |
| Arron Mcdowell |
| Leslie Jaye |
| Donna Campbell |
| Jennifer Robin |
| David Bleich |
| Alan Nash |
| Johnny Robinson |
| John Larkin |
| Joseph Larkin |
| Marcus Gregory |
| Mike Carter |
Additional Animation: | Dennis Kennedy |
Technical Consultants: | Steve Bogdonovich |
| Dick Moody |
Digital Ink & Paint: | Jonathan C. Parker |
| Chip G. Hartford |
| Steve Bogdonovich |
| Ron Cleveland |
| Robert Leonard |
| Aaron Moody |
| Dick Moody |
| Michele Moody |
Paint Coodinator: | Dick Moody |
Voice Talent (Our Heroines, Heroes And Villains) | |
Rosella: | Maureen Mcverry |
Valanice: | Carol Bach Y Rita |
Malicia: | Ruth Kobart |
Edgar/False Troll King: | Jesse Moises |
King Otar Fenris III/Lord Of The Trolls: | Denny Delk |
Cuddles: | Roger Jackson |
The Kangaroo Rat: | Roger Jackson |
The Desert Spirit: | Fred Barson |
The Jackalope: | Jeffrey O'brien |
Mathilde: | Esther Hirsch |
The Rude Forging Troll: | Jeffrey O'brien |
The Jeweler Troll: | Joe Paulino |
The Troll Cook: | Jim Cranna |
Brutus The Bridge Troll: | Don Robins |
The Crystal Dragon: | Ruth Kobart |
Male Mud Bath Troll 1: | Greg Walsh |
Male Mud Bath Troll 2: | Marcus Lewis |
Female Mud Bath Troll 1: | Maureen Mcverry |
Female Mud Bath Troll 2: | Esther Hirsch |
The Dragon Toad: | Greg Walsh |
Spike: | Carol Bach Y Rita |
Spike's Mother: | Jeffrey O'brien |
Attis/Attis The Stag: | Toby Gleason |
Ceres: | Carol Bach Y Rita |
The Hummingbird: | Maureen Mcverry |
The Spider: | Joe Paulino |
The Rock Spirit: | Tim White |
The Three-Headed Carnivorous Plant: | Roger Jackson |
The Obnoxious Gate Guard: | Doug Boyd |
Arch-Duke Fifi Le Yipyap: | Jim Cranna |
Chicken Petite: | Esther Hirsch |
The Mockingbird: | Jim Cranna |
The Bull In The China Shop: | Jarion Monroe |
The Snake Oil Salesman: | Roger Jackson |
Treasure The China Bird: | Maureen Mcverry |
Ersatz The Faux Shop Owner: | Toby Gleason |
Town Hall Door Guard: | Simon Vance |
Arresting Badger Guard: | Simon Vance |
Badgers Of The Jury: | Denny Delk |
| Jim Cranna |
| Doug Boyd |
| Fred Barson |
The Magic Statuette: | Ruth Kobart |
The Coroner: | Marcus Lewis |
Ghoul Kid 1: | Roger Jackson |
Ghoul Kid 2: | Yukiko Yamaguchi |
The Gravedigger: | Marcus Lewis |
The Black Cat: | Yukiko Yamaguchi |
The Black Dog: | Jesse Moises |
Count Tsepish (The Headless Horseman): | Joe Paulino |
Lady Tsepish (The Woman In Black): | Willow Wray |
The Boogeyman: | Don Robins |
The Shrunken Heads: | Denny Delk |
| Jim Cranna |
| Doug Boyd |
The Mummy: | Fred Barson |
Mr. Nibbler The Psycho Mouse: | Joe Paulino |
Mr. Bugbear (Dr. Cadaver's Patient): | Jeffrey O'brien |
Lachesis: | Willow Wray |
Clotho: | Carol Bach Y Rita |
Atropos: | Yukiko Yamaguchi |
Borasco: | Don Robins |
Gharbi: | Willow Wray |
Levanter: | Toby Gleason |
King Graham: | Denny Delk |
| |
Special Thanks To: | Tammy Dargan |
| Casey Jones |
| Robin Kleeman |
| Al Lowe |
| Marie Salerno |
| Joni Williamson |
| Mom |
Русская Версия: | Компания «Софт Клаб» |
Перевод: | Наталья Васильева |
Литературный Редактор: | Василий Фирсов |
Подбор Актеров: | Сергей Клоков |
Режиссеры Озвучания: | Игорь Мороз |
| Сергей Клоков |
Студия Звукозаписи: | «Боп» |
Роли Озвучивали (Герои и Злодеи) | |
Розелла: | Елена Соловьева |
Валанис: | Ольга Гаспарова |
Гюрзелла: | Ирина Савина |
Принц Эдгар: | Владимир Вихров |
Лже-Отар / Король Отар: | Алексей Колган |
Пусик: | Роджер Джексон |
Крыс-Крыс: | Александр Леньков |
Призрак Пустыни: | Владимир Вихров |
Кролик Попрыгун: | Джеффри О'Брайан |
Матильда: | Марина Тарасова |
1-й Тролль (Блотар): | Владимир Ферапонтов |
2-Й Тролль (Хогарт): | Александр Новиков |
Тролль-Кузнец: | Александр Новиков |
Тролль-Ювелир (Оппи): | Дмитрий Филимонов |
Тролль-Повар: | Дмитрий Назаров |
Брут Костолом: | Дмитрий Назаров |
Драконесса: | Ирина Савина |
Эгглентина: | Ирина Савина |
Эсмеральда: | Людмила Ильина |
Драконья Жаба: | Александр Леньков |
Шпилька: | Людмила Ильина |
Мать Шпильки: | Людмила Ильина |
Аттис: | Александр Золотницкий |
Церера: | Марина Тарасова |
Колибри: | Людмила Ильина |
Паук-Птицеед: | Дмитрий Полонский |
Дух Камня: | Рогволд Суховерко |
Трехголовое Растение: | Дмитрий Назаров |
| Алексей Колган |
| Дмитрий Филимонов |
Стражник: | Дмитрий Филимонов |
Эрцгерцог Фифи Ле Тяф-Тяф: | Александр Леньков |
Сумасшедшая Курица: | Людмила Ильина |
Пересмешник: | Александр Новиков |
Фернандо Быквелл: | Дмитрий Назаров |
Змей-Торговец: | Дмитрий Полонский |
Фарфоровая Птичка: | Людмила Ильина |
Эрзац Де Фалып: | Александр Новиков |
Охранник Мэрии: | Владимир Ферапонтов |
Стражник-Барсук: | Алексей Колган |
Барсуки-Судьи - Дмитрий: | Дмитрий Полонский |
| Александр Новиков |
| Алексей Колган |
Волшебное Зеркальце: | Дмитрий Филимонов |
Доктор Кадавр: | Александр Леньков |
1-й Мальчишка: | Ирина Савина |
2-й Мальчишка: | Людмила Ильина |
Могильщик: | Дмитрий Назаров |
Черная Кошка: | Людмила Ильина |
Пес-Призрак: | Владимир Ферапонтов |
Граф Дракула: | Александр Золотницкий |
Элспет Дракула: | Людмила Ильина |
Бука: | Рогволд Суховерко |
Высушенные Головы: | Дмитрий Филимонов |
| Александр Новиков |
Мумия: | Дмитрий Назаров |
Мистер Креккер/Сумасшедшая Мышь: | Александр Золотницкий |
Мистер Пугало: | Алексей Колган |
Лахезис / Клото / Атропос: | Людмила Ильина |
Бораско: | Александр Новиков |
Гарби: | Людмила Ильина |
Ткач Снов: | Владимир Вихров |
Левантинец: | Рогволд Суховерко |
Оберон: | Александр Золотницкий |
Титан Ия: | Людмила Ильина |
| |
Обработка Звука: | Сергей Аскаров |
Художник: | Оксана Растегаева |
Инжениринг: | Владимир Иванов |
Дополнительное Программирование: | Михаил Захаров |
Тестирование: | Станислав Сенющенков |
| Владимир Иванов |
Компьютерная Верстка: | Екатерина Маклакова |